W jakim celu przeprowadza się fosforanowanie?
Istnieje wiele różnorodnych metod zabezpieczania powierzchni metali przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi oraz atmosferycznymi. Jedną z nich jest natomiast fosforowanie metali. Na czym wobec tego ono polega oraz w jakim celu jest przeprowadzane, a także jakie są najważniejsze zalety fosforanowania metali?
Na czym polega fosforowanie metali i jak jest przeprowadzane?
Fosforowanie metali określane także fosfatyzacją lub parkeryzacją jest chemicznym, a niekiedy elektrochemicznym procesem, w ramach którego na materiałach powstaje ochronna powłoka fosforanów, charakteryzująca się matowo-szarym kolorem. Grubość powłoki w tym przypadku może być różna i dobierana jest pod względem finalnego zastosowania metalu, który pokrywa. Fosforowanie metali jest przeprowadzane z zastosowaniem specjalnych wanien wypełnionych gorącym roztworem kwasu fosforowego i fosforanów, w których są one następnie zanurzane.
W jakim celu przeprowadza się fosforanowanie metali?
Proces fosforanowania metali, który oferuje firma specjalizująca się w obróbce metali Metaloplast z Olkusza przeprowadzany jest w celu ochrony materiałów przed korozją oraz działaniem wysokich temperatur. Uzyskiwana w ten sposób powłoka cechuje się bowiem właściwościami antykorozyjnymi oraz w znaczący sposób zmniejsza współczynnik tarcia metalowych powierzchni, jednocześnie zwiększając ich przyczepność. Z tego względu jest ona między innymi bardzo dobrym podłożem dla farb oraz lakierów. Dlatego też bardzo często fosforanowanie metali wykonywane jest jako jeden z etapów przygotowania powierzchni do malowania proszkowego.
Jakie są najważniejsze zalety fosforanowania metali?
Za przeprowadzeniem procesu fosforanowania metali przemawia wiele wynikających z niego korzyści. Do najważniejszych zalet powłok fosforanowych zaliczyć można wobec tego:
znaczące zwiększenie odporności powierzchni metalowych na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję,
właściwości izolujące metal od czynników zewnętrznych,
polepszenie przyczepności lakierów oraz farb do powierzchni metalów,
ułatwienie obrabiania plastycznego na zimno elementów metalowych,
zmniejszenie współczynnika tarcia metalowych powierzchni, co przedkłada się na ich mniejsze zużycie zwłaszcza w przypadku gdy są stosowane w warunkach tarcia ślizgowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana