W jaki sposób wytwarza się formy do wtryskiwania?

Spis treści
- Formy do wtryskiwania – jak są zbudowane?
- Formy do wtryskiwania – jak powstają?
- Formy do wtryskiwania – jakie są możliwości w trakcie produkcji?
Formy do wtryskiwania są precyzyjnymi elementami, które pozwalają produkować części z tworzyw sztucznych. Jest to możliwe w trakcie procesu wtrysku, czyli techniki, w której trakcie wtryskiwane jest uplastycznione tworzywo do formy. Następnie zastyga i tworzy wierne jej odwzorowanie. W jaki sposób powstają takie formy?
Formy do wtryskiwania – jak są zbudowane?
Formy do wtryskiwania wykonywane są zwykle z metalu, ponieważ materiał ten wyróżnia się odpornością na działanie zmiennych temperatur oraz na zużycie mechaniczne. Elementy te składają się z dwóch części: nieruchomej (na stałe zamocowanej do stołu wtryskarki) i ruchomej, która odsuwając się, umożliwia wypychanie gotowych elementów. Kształt formy wewnątrz stanowi wierne odwzorowanie wykonywanego elementu. Za pomocą kanałów i wlewaków można z kolei płynnie rozprowadzić substancję we wnętrzu. Formy do wtryskiwania posiadają też układy chłodzenia, które znacznie przyspieszają stygnięcie gotowych produktów.
Przeczytaj również: W jakim przypadku stosowane jest frezowanie CNC?
Formy do wtryskiwania – jak powstają?
Formy do wtryskiwania powstają w wyniku złożonego procesu, który pozwala wyeliminować ewentualne błędy w ich konstrukcji. Pierwszym etapem jest analiza wstępna produktu, która polega na stworzeniu modelu 3D i przygotowaniu planu wdrożenia projektu. Dzięki temu można przygotować właściwą formę i zredukować zbędne koszty produkcji. Następnie za pomocą maszyn do obróbki metalu przygotowywane są kolejne elementy formy. Muszą nie tylko wiernie oddawać kształt produkowanego detalu, ale również składać się z właściwych elementów, które później umożliwią rozprowadzenie tworzywa i zoptymalizują czas produkcji. Projekt formy przygotowuje się zwykle od 2 do 3 tygodni, ale obróbka zajmuje już od 10 do 12 tygodni. Po tym czasie Klient może zapoznać się z wersją próbną formy. Po jej zaakceptowaniu pracownicy kierują zamówienie do produkcji seryjnej.
Przeczytaj również: Frezowanie CNC krok po kroku
Formy do wtryskiwania – jakie są możliwości w trakcie produkcji?
Formy do wtryskiwania powstają za pomocą obróbki skrawaniem. W nowoczesnych przetwórstwach tworzyw sztucznych, takich jak Inject Plast, używa się głównie frezowania CNC. Technika ta daje możliwość nadawania metalowi dowolnego kształtu, zapewniając gładkość powierzchni i wysoką precyzję wykonania. Odpowiednia geometria kształtu uzyskiwana jest z kolei w trakcie procesu odspajania zbędnych metali. Formy można także produkować dzięki wykorzystaniu technologii elektrodrążenia. W takiej sytuacji metal jest odparowywany na skutek przepływu prądu o większym nasileniu. To z kolei generuje wysoką temperaturę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Metad Tadeusz Koczorski
Metale - obróbka, maszyny woj. kujawsko-pomorskie85-345 Bydgoszcz, Hechlińskiego 2
-
Klm Design Monika Kijas
Metale - obróbka, maszyny woj. mazowieckie26-600 Radom, Kozienicka 181E lok. 1