Technologia produkcji i powlekania paneli kratowych
Ogrodzenia panelowe to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów na ogrodzenie posesji prywatnej, firmowej, a także dużych obiektów – boisk, parkingów, zakładów przemysłowych i magazynów. Są niedrogie, a przy tym łatwe w montażu. Wykonuje się je z drutu i powleka odpowiednimi substancjami, aby zabezpieczyć na przykład przed korozją. Zobacz, jak wygląda technologia produkcji i poznaj sposoby powlekania paneli kratowych.
Jak produkuje się panele kratowe?
Panele kratowe zgrzewane są z surowego drutu, który następnie jest powlekany cynkowo, poliestrowo lub malowany metodą proszkową. Produkcja odbywa się zgodnie z normą PN-EN 10223-7:2013-05. Panele produkowane w tej technologii to przede wszystkim solidne zgrzewy oraz zabezpieczenie przed potencjalnymi ogniskami korozji. Tego typu ogrodzenia panelowe są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wysokie i niskie temperatury, wilgoć oraz promieniowanie słoneczne.
Przeczytaj również: Które gałęzie przemysłu wykorzystują powlekanie cynkiem?
Panele można zamontować na terenie płaskim lub pochyłym, bezpośrednio nad gruntem bądź z wykorzystaniem deski betonowej. Słupy można osadzić bezpośrednio w gruncie lub na podmurówce betonowej z wykorzystaniem stóp montażowych.
Przeczytaj również: Jak przebiega proces cynkowania galwanicznego?
Metody powlekania paneli kratowych – cynkowanie
Cynk ze względu na swoje właściwości jest doskonały do powlekania produktów narażonych na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć, słońce czy bezpośredni kontakt z wodą. Pierwiastek ten ma doskonałą przyczepność do podłoża stalowego, dzięki czemu powłoka jest trwała. Panele zabezpieczone metodą cynkowania oferuje na przykład firma Stalex Czaplinek. Najczęściej stosuje się dwie technologie powlekania cynkiem: cynkowanie zanurzeniowe oraz cynkowanie elektrolityczne. Grubość warstwy i warunki, w których panel będzie używany, są decydujące, jeśli chodzi o trwałość zabezpieczenia, ponieważ obydwie metody dają porównywalne efekty.
Powlekanie paneli kratowych przy pomocy malowania proszkowego
Powlekanie w technologii malowania proszkowego elektrostatycznego polega na nanoszeniu na uprzednio przygotowaną mechanicznie lub chemicznie powierzchnię farby w postaci proszku. Cząstki farby są naładowane elektrostatycznie, a powlekana powierzchnia uziemiona, co powoduje przyczepianie się cząsteczek do malowanego elementu. W końcowym etapie produkt trafia do pieca, gdzie w wysokiej temperaturze farba upłynnia się, tworząc gładką i jednolitą powierzchnię. Aby uzyskać wysoką jakość, która będzie gwarancją odporności na korozję trzeba ściśle kontrolować cały proces.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana