Recykling wiórów po obróbce metali

Obróbka metali to istotna część przemysłu. Istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na detale wytwarzane z różnych stopów metali. Zwłaszcza obróbka skrawaniem cieszy się popularnością i wykorzystywana jest niemal w każdej branży. Niestety, podczas jej procesów poza precyzyjnie wykonanymi elementami powstają wióry stanowiące odpad. Jak sobie z nimi radzić, aby nie były uciążliwe dla środowiska naturalnego?
Co robić z wiórami po obróbce skrawaniem?
Wióry po obróbce metali można ponownie wykorzystywać. Co ważne, ich recykling jest bardzo efektywny i wiąże się z tylko niewielkim ubytkiem masy materiału. Odzyskiwaniem metali zajmują się specjalistyczne firmy, z którymi przedsiębiorstwa obróbcze nawiązują współprace w zakresie odbioru odpadów. Pierwszym krokiem procesu recyklingu wiórów metali jest segregacja i oczyszczanie opiłków. Następnie są one przetapiane i brykietowane. Takie elementy mogą ponownie zostać poddane obróbce.
Przeczytaj również: Zakup używanych maszyn do obróbki metali: na co zwrócić uwagę?
Nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem metali wyposażone są w systemy odprowadzające wióry. Takie urządzenia dostępne są na przykład w firmie Galika dystrybuującej urządzenia do obróbki metali. Często do tego celu wykorzystywane jest powietrze lub chłodziwa, które wypłukują wióry z przestrzeni roboczej. Taka mieszanka nie nadaje się do natychmiastowego recyklingu. Istnieją jednak sposoby umożliwiające oddzielenie płynów od wiórów i ponowne wykorzystanie obu materiałów.
Przeczytaj również: Gięcie drutu CNC - nowoczesna technologia w produkcji wyrobów z drutu
Zalety ponownego wykorzystania metali
Wióry powstające podczas pracy maszyn CNC mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby skutecznie usuwać je z miejsca pracy, ale także nie pozostawiać jako odpad. Tym bardziej że ich recykling stanowi wartość dla przedsiębiorstwa. Przede wszystkim firmy zajmujące się przerabianiem wirów często je skupują, jest to więc okazja do odzyskania części pieniędzy i tym samym zmniejszenia kosztów produkcji.
Przeczytaj również: Ukośne cięcie laserowe - precyzyjna obróbka dla skomplikowanych projektów
Odpowiedzialne zarządzanie odpadami produkcyjnymi jest przede wszystkim dobre dla środowiska naturalnego, a dodatkowo stanowi również niematerialną wartość dodaną dla przedsiębiorcy. Jest on lepiej postrzegany przez klientów i kontrahentów, co niewielkim kosztem pozwala budować przewagę nad konkurencją. To szczególnie ważne, ponieważ obecnie świadomość związana z ochroną środowiska jest bardzo duża i wiele osób zwraca na to uwagę nie tylko w życiu prywatnym, ale także podczas prowadzenia biznesu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agawent Agnieszka Różewicz
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. dolnośląskie55-220 Miłoszyce, Klonowa 24
-
EPJ Janusz Podniesiński
Metale - obróbka, maszyny woj. mazowieckie02-486 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 200 lok. 23