Możliwości wykorzystania starych rur stalowych i żeliwnych

Rury stalowe i żeliwne są stosowane w instalacjach wodno-kanalizacyjnych od drugiej połowy XX wieku. Ich powszechne wykorzystanie wynika z wielu zalet i korzyści, jakie wynikają z ich specyfiki. Niestety, ale intensywne użytkowanie znacznie skraca żywotność tego rodzaju produktów i generuje spore ilości odpadów stalowych i żeliwnych. W jaki sposób można je racjonalnie wykorzystać?
Właściwości rur stalowych i żeliwnych
Rury stalowe są powszechnie wykorzystywane w konstrukcjach stałych. Cechują się dobrymi właściwościami mechanicznymi, takimi jak wytrzymałość na zginanie, rozciąganie i ściskanie. Taka specyfika umożliwia układanie długich instalacji bez konieczności stosowania dodatkowych podpór. Rury wykonane ze stali skutecznie izolują transportowane substancje od otoczenia zewnętrznego. Jednocześnie wykazują odporność na działanie promieni UV i nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury. Zaletą jest również fakt, że do wewnątrz rur nie przenika tlen.
Rury z żeliwa również charakteryzują się szeregiem korzystnych cech. Nie kruszą się i nie deformują, a jednocześnie są odporne na ekstremalne warunki. Nie ulegają wpływowi dużego ciśnienia, uderzeniom hydraulicznym czy przemieszczaniu się gruntu. Ścianki rur żeliwnych wykluczają szansę przedostania się zanieczyszczeń do przekazywanej wody pitnej. Ich sposób połączeń pozwala na szybki i prosty montaż w każdych warunkach pogodowych.
Co zrobić ze starymi rurami stalowymi i żeliwnymi?
Uniwersalność tworzyw, jakimi są stal i żeliwo sprawia, że można spotkać się z nimi w każdej dziedzinie życia. Często użytkowane instalacje po pewnym czasie wymagają wymiany, co generuje duże ilości zbędnych materiałów. Odpady pozostałe po rozbiórce starych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych mogą być zagospodarowane w różnoraki sposób. Pierwsza z opcji przewiduje magazynowanie ich i oczekiwanie na moment, kiedy okażą się przydatne. W kolejne sytuacji osoba zarządzająca pozostałościami z żeliwa i stali może po prostu je wyrzucić, co wyklucza możliwość ich przetworzenia i ponownego wykorzystania. Najlepszym rozwiązaniem najczęściej staje się więc przekazanie odpadów do skupu. Taką działalnością zajmuje się wiele firm, np. Skup Złomu w Gliwicach.
Przekazanie starych rur żeliwnych i stalowych do odpowiedniego punktu ma wiele zalet, zarówno dla osoby sprzedającej, jak i dla środowiska. Oddanie zalegających w garażu bądź magazynie odpadów to w pełni racjonalne działanie, które umożliwia uporządkowanie dostępnej przestrzeni i zarobienie sporej ilości gotówki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Metalowe Abc Michał Winnicki
Metalowe artykuły woj. kujawsko-pomorskie87-122 Grębocin, Kowalewska 11