Kryteria wyboru tokarki do metalu
Obróbka metalowych przedmiotów, których powierzchnia ma kształt brył obrotowych (np. wałków, stożków, kul oraz gwintów wewnętrznych i zewnętrznych) jest realizowana na specjalistycznych obrabiarkach nazywanych tokarkami. Najważniejszą ich częścią, która służy do wykonywania tego typu obróbki, jest nóż tokarski, wiertła albo narzędzia przeznaczone do gwintowania. Obróbkę tę nazywa się toczeniem.
Czym warto się kierować, wybierając tokarkę do metalu?
Wybór tokarki do metalu powinien być zawsze dobrze przemyślaną decyzją. Dzięki niej będziesz mógł precyzyjnie obrabiać metalowe elementy, jednak jeżeli wybierzesz nieodpowiednie urządzenie, może ono nie spełnić Twoich oczekiwań. Przed zakupem tokarki zastanów się, do czego zamierzasz ją wykorzystywać. Jeżeli Twój zakład jest profesjonalny i zajmuje się obrabianiem dużej ilości metalowych elementów, postaw na tokarkę automatyczną bądź sterowaną numerycznie (CNC). Takie obrabiarki umożliwiają szybkie i precyzyjne wytwarzanie całych serii powtarzalnych elementów. Jeśli chcesz używać jej w swoim przydomowym warsztacie, wystarczy Ci mniejsza i bardziej poręczna tokarka stołowa.
Przeczytaj również: Typy frezarek do metalu
Zwróć uwagę na moc skrawania danego urządzenia. Parametr ten powinien być jak najlepiej dostosowany do twardości materiału, który zamierzasz na nim obrabiać. Sprawdź, jaką prędkość skrawania ma dana tokarka. Parametr ten informuje o tym, jak intensywnie będzie mogła pracować. Im jest on większy, tym szybciej będzie szła obróbka. Niestety często duża szybkość toczenia przekłada się na jego mniejszą dokładność.
Przeczytaj również: Różnice między tokarką TUR 50 a tokarką TUR 630
Z tego względu zastanów się, czy chciałbyś, aby tokarka była wyposażona w dodatkowe funkcje. Niektóre modele tokarek, których sprzedażą zajmuje się np. firma MultiMasz, mają intuicyjny interfejs oraz funkcje umożliwiające operatorowi kontrolowanie prędkości skrawania. Dzięki nim za każdym razem można optymalnie dopasować obroty do specyfiki danego przedmiotu. W ten sposób toczenie realizowane jest z wysoką dokładnością, a powierzchnia obrabianych elementów jest idealnie gładka. Kolejnym istotnym parametrem jest głębokość skrawania, czyli informacja o tym, jak gruba ilość materiału może być jednorazowo obrobiona. Ważny jest również posuw, który może być albo wzdłużny, albo poprzeczny.
Przeczytaj również: Budowa i działanie obrabiarek do metalu
Nie decyduj się na zakup taniej tokarki pochodzącej od mało znanego producenta. Obrabiarka ta ma Ci służyć przez wiele lat, więc postaw na sprzęt od renomowanych producentów. Tylko maszyny najwyższej jakości są gwarancją efektywnej, wydajnej i bezawaryjnej pracy oraz satysfakcjonujących efektów obróbki. Jeżeli nie stać Cię na zakup dobrej nowej tokarki, zdecyduj się na tokarkę używaną po remoncie generalnym. Będzie to o wiele lepsza inwestycja od zakupu niskiej jakości tokarki pochodzącej z Chin.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana