Jakie uprawnienia trzeba mieć, aby używać maszyn CNC?
Obsługa maszyn CNC nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Wymaga ona pewnego poziomu wiedzy i doświadczenia, a także określonych wymogów licencyjnych. W Polsce przepisy dotyczące obsługi maszyn CNC są określone w Kodeksie Pracy. Każda osoba chcąca obsługiwać takie urządzenie musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i licencje, aby móc to robić. Jak zdobyć uprawnienia na operatora maszyn CNC?
Na czym polega obsługa maszyn CNC?
Maszyny CNC to zautomatyzowane urządzenia, używane w produkcji przemysłowej, wykorzystywane do obróbki różnych materiałów. Są bardzo wydajne i precyzyjne. Ich obsługa - tak naprawdę – polega głównie na wprowadzeniu instrukcji do systemu. To system następnie kontroluje ruch części wzdłuż osi w celu osiągnięcia pożądanego rezultatu. Operator maszyn CNC musi posiadać rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat obsługi maszyn CNC, zasad bezpieczeństwa.
Przeczytaj również: Zasady działania maszyn CNC
Co warto wiedzieć o obróbce CNC?
Mówiąc w skrócie, obróbka CNC obejmuje takie czynności jak: frezowanie, toczenie, obróbka skrawaniem, gięcie blach, cięcie stali, wiercenie, gwintowanie, cięcie strumieniem wody, a także spawanie, cięcie i cynkowanie.
Obróbką CNC zajmuje się firma CNC Metal o bogatym, wieloletnim doświadczeniu w tej dziedzinie – czyli pracach związanych z obróbką, przetwarzaniem i zabezpieczaniem różnego rodzaju metali.
Certyfikaty, licencje
Potencjalny operator maszyny CNC w Polsce musi uzyskać certyfikat, potwierdzający kompetencję w zakresie obsługi tych urządzeń. Wydaje je Krajowe Centrum Kwalifikacji Zawodowych. Zaświadczenia można otrzymać dopiero po zdaniu serii egzaminów, obejmujących podstawy obsługi maszyn CNC i bezpieczeństwa – online lub w akredytowanej instytucji.
Po certyfikacie nadchodzi kolej na licencję. To ten dokument jest oficjalnym dowodem na to, że jesteśmy wystarczająco kompetentni, by zostać operatorem maszyn CNC.
Na czym polega szkolenie na operatora maszyn CNC?
Podczas specjalistycznego szkolenia na operatora maszyn CNC kandydaci nabywają wiedzę teoretyczną i praktyczną z danej dziedziny. Muszą zapoznać się z konkretnym (lub kilkoma) modelem urządzenia CNC, które będą obsługiwać w przyszłej pracy. Zrozumieją także protokoły bezpieczeństwa, przestrzegane podczas obsługi maszyny CNC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana