Jakie są metody obróbki mechanicznej elementów metalowych?

Toczenie, frezowanie, wiercenie, rozwiercanie czy dłutowanie – to jedne z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki mechanicznej metali. Ich celem jest zmiana wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów obrabianych. Wszystkie te sposoby zaliczają się do metod obróbki skrawaniem. Oprócz niej zmiany mechaniczne można wywołać również przez procesy plastyczne np. tłoczenie, gięcie czy ciągnienie. Oto więcej szczegółów na ich temat.
Na czym polega obróbka mechaniczna metali?
Kluczowe znaczenie dla obróbki mechanicznej ma oczekiwany rezultat. Wszystkie metody we tej kategorii skupiają się na zmianie wymiarów, kształtów oraz stanu powierzchni elementu. Według eksperta z firmy Metaloskraw z Chorzowa wszystkie rodzaje obróbki mechanicznej mogą być łączone z pozostałymi procesami zmiany właściwości fizycznych, plastycznych czy chemicznych metali.
Frezowanie, jako jedna z metod obróbki mechanicznej
Kluczowe znaczenie w produkcji wielkoformatowych elementów metalowych i partii pojedynczych przedmiotów ma frezowanie. Może ono odbywać się na dwa sposoby – przeciwbieżne i współbieżne. W przypadku typu przeciwbieżnego następuje mniejsze zużycie maszyn i narzędzi skrawających. Kolejną korzyścią jest możliwość zastosowania mniej zaawansowanych maszyn. Jednak warto pamiętać, że obróbka tą metodą nie zawsze się sprawdza ze względu na gorszy rezultat wizualny. Jeszcze jeden sposób to frezowanie współbieżne. W tej metodzie element obrabiany wykonuje ruch zgodny z krawędzią narzędzia obrabiającego. Podczas tego procesu generowane są większe wibracje, co wymusza zastosowania najnowocześniejszych maszyn z automatycznym kasowaniem luzu. Zaawansowane frezowanie metali w Chorzowie możesz wykonać dzięki firmie Metaloskraw.
Jakie znaczenie w obróbce metali ma toczenie?
Kolejna z metod skrawania, stosowana w produktach metalowych to toczenie. Polega na usuwaniu zbędnej powierzchni elementu przez przyłożenie noża tokarskiego do wybranej płaszczyzny. Toczenie zwykle stosuje się do zmiany wymiaru zewnętrznego lub wewnętrznego. Dla wielu specjalistów jest to również sposób na stworzenie optymalnej powierzchni przez usunięcie niedoskonałości. Obie metody skrawania wykonywane są obecnie na zaawansowanych maszynach CNC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hesten s.c. Henryk Stępień i Jadwiga Stępień
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. mazowieckie26-603 Radom, Metalowa 11
-
Metad Tadeusz Koczorski
Metale - obróbka, maszyny woj. kujawsko-pomorskie85-345 Bydgoszcz, Hechlińskiego 2