Jak wykrawa się detale z blachy?

Wykrawanie blach to proces wymagający dużego doświadczenia, umiejętności i precyzji, wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Oprócz wymienionych cech niezbędny jest także dostęp do zaawansowanego technologicznie sprzętu, który umożliwia skuteczne przeprowadzenie takiego procesu przetwarzania metalu. Na czym dokładnie polega wykrawanie detali z blachy?
Wykrawanie blach — na czym polega?
Proces wykrawania blachy jest przeprowadzany z wykorzystaniem sprzętu, który jest w stanie wytworzyć odpowiednio duży nacisk na powierzchnię poddawaną obróbce. Wycinanie w metalu staje się możliwe, dzięki użyciu pras pracujących z siłą od kilku do kilkuset ton, w zależności od specyfiki materiału. Do uzyskania oczekiwanego kształtu niezbędne jest również użycie wykrojnika zbudowanego z kilku części. Najważniejsze z nich to naciskający na powierzchnię metalu stempel oraz płyta tnąca.
Przeczytaj również: W jakim celu wykrawa się blachy?
Sam schemat wykrawania blachy jest mało skomplikowany. Blacha stalowa po umieszczeniu w wykrojniku na płycie tnącej jest precyzyjnie pozycjonowana. Następnie następuje uruchomienie urządzenia i opuszczenie stempla, co powoduje wywieranie równomiernego nacisku na powierzchnię blachy. Za pomocą krawędzi stempla i krawędzi płyty tnącej materiał ulega rozdzieleniu z dokładnością, która zależy od kilku czynników.
Przeczytaj również: Jak działają urządzenia do cięcia plazmą?
Stopień precyzji wykrawania blachy jest uzależniony od:
- rodzaju użytego wykrojnika,
- luzu między stemplem a płytą tnącą,
- materiału wykorzystanego do wykonania krawędzi tnących.
Wykrojniki mogą służyć również do operacji nadcinania lub obróbki wykończeniowej. Stosuje się także wygładzanie, za pomocą którego uzyskuje się odpowiednie wymiary oraz oczekiwaną gładkość powierzchni cięcia.
Przeczytaj również: Jak wygląda produkcja profili ocynkowanych?
Jakie blachy poddaje się wykrawaniu?
Rodzaj blachy oraz jej indywidualne parametry mają duży wpływ na przebieg i skuteczność procesu wykrawania. Do specyfiki tworzywa należy dopasować odpowiedni typ wykrojnika. Największą rolę odgrywają grubość i twardość tworzywa poddawanego obróbce. Przykładowo blachy aluminiowe są miękkie i przez to bardziej podatne na wykrawanie, w przeciwieństwie do blachy ze stali nierdzewnej. Ze względu na duże skomplikowanie opisanych procesów wykrawaniem blachy zajmują się przedsiębiorstwa mające doświadczenie w obróbce metali i tworzyw, np. firma Mirmet.
Najczęściej wykrawa się blachy stalowe, nierdzewne, aluminiowe oraz te wykonane ze stali zwykłej lub kwasoodpornej. Mając na uwadze rodzaj tworzywa, wykrojnik dobiera się
z uwzględnieniem grubości blachy w milimetrach oraz jej wytrzymałości na ścinanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stal PHU Hurtownia Stali, Wyroby Stalowe, Cięcie Na Wymiar Alicja Onsowicz
Stal, wyroby stalowe woj. dolnośląskie58-560 Jelenia Góra, Lubańska 1
-
Stal Met FPUH Marek Majewski
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. podkarpackie38-241 Osobnica 1000