Jak precyzyjnie ciąć aluminium?

Stopy aluminium są materiałem, który bardzo często jest wykorzystywany do tworzenia elementów różnego rodzaju konstrukcji, części do wszelkiego typu maszyn, urządzeń oraz instalacji przemysłowych, a także licznych wyrobów codziennego użytku. Kluczem do uzyskania z nich komponentów o odpowiednich w danym zastosowaniu parametrach jest właściwa obróbka nadająca potrzebny kształt i wymiary. Podstawową realizowaną operacją zwykle okazuje się cięcie.
Metody cięcia metalu
Przygotowanie elementów wykonanych z metalu wymaga pozyskania półproduktów o odpowiednich wymiarach, co ułatwia kolejne etapy kształtowania poszczególnych detali, a także ogranicza ilość powstających odpadów, redukuje zużycie energii i używanych narzędzi, jak też przyspiesza cały proces, prowadząc jednocześnie do spadku jego kosztów. Podstawową operację polegającą na cięciu aluminium można przeprowadzić dzięki różnym technikom i narzędziom. Do najbardziej rozpowszechnionych należy klasyczne cięcie mechaniczne z wykorzystaniem pił – głównie taśmowych, a także obróbka plastyczna łącząca się z zastosowaniem wykrojników. Możliwe jest również cięcie na urządzeniach frezujących. W przypadku blach oraz profili cienkościennych w tym rur w wielu sytuacjach używane jest cięcie laserowe, które gwarantuje dużą swobodę określania linii cięcia, a także ukosowania w technologii CNC oraz zapewnia wysoką jakość wykończenia krawędzi i znakomitą precyzję.
Przeczytaj również: Techniki cięcia laserem i ich przebieg
Technologia cięcia laserem
Cięciu laserem polega na wykorzystaniu energii tworzących strumień światła fotonów, które zostają skoncentrowane w konkretnym punkcie, co skutkuje dużym wzrostem temperatury. Rozgrzanie przecinanego metalu oznacza jego miejscowe upłynnienie, a także częściowe odparowanie tworzących go cząstek. Ponieważ wraz z promieniem lasera podawany jest strumień gazu osłonowego, część materiału jest wyrzucana ze strefy cięcia przez jego energię kinetyczną. Jednocześnie powierzchnia metalu jest zabezpieczana przed przedostawaniem się w jej pobliże atomów tlenu oraz innych związków mogących zanieczyszczać stop. Zaletą cięcia laserowego oferowanego przez firmę Metal-Serwis Wandtke z Miechucina specjalizującą się także w cięciu strumieniem wody, jest wysoka precyzja, jakość powierzchni oraz niewielka szerokość strefy oddziaływania termicznego.
Przeczytaj również: Czym się różni cięcie laserem od cięcia plazmą?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agawent Agnieszka Różewicz
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. dolnośląskie55-220 Miłoszyce, Klonowa 24
-
Klm Design Monika Kijas
Metale - obróbka, maszyny woj. mazowieckie26-600 Radom, Kozienicka 181E lok. 1