Jak bezpiecznie korzystać z drabiny?

Drabina jest prostym, funkcjonalnym akcesorium często wykorzystywanym na budowach. Znajduje zastosowanie również w innych branżach, a także w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Umożliwia ona wykonywanie różnych prac na wysokościach. By jej użytkowanie było bezpieczne, należy przestrzegać określonych zasad. Trzeba np. dobrać jej odpowiedni rodzaj i wysokość. Dowiedz się, co jeszcze jest ważne!
Najważniejsze zasady bezpiecznego użytkowania drabiny
Bez względu na rodzaj drabiny, wymaga ona ustawienia na stabilnym, bezpiecznym podłożu. Może to być problem szczególnie w przypadku prac wykonywanych na zewnątrz. Teren wokół budynków lub innych obiektów nie zawsze bowiem jest prosty i odpowiednio utwardzony. W wielu przypadkach wokół obiektów występują krawężniki, schody, inne trwałe elementy infrastruktury, a także trawniki i różnego rodzaju roślinność. W takich sytuacjach często korzysta się z określonych akcesoriów, które zwiększają stabilność drabiny.
Jak podkreślają specjaliści Sklepu metalowego Karolewscy, konieczne jest również stosowanie stabilizatorów, jeśli drabina ma co najmniej 3 metry wysokości. Mają one za zadanie zniwelować ryzyko upadku z wysokości. Duże znaczenie ma również górne podparcie, które towarzyszy drabinom przystawnym. Drabina powinna być podparta w górnej części. Ważne jest też równe i odporne na obciążenia podłoże. Dobrze, by miało ono chropowatą powierzchnię, która zapobiegnie ześlizgnięciu się podłużnic. Prace wykonywane np. przy dachu, mogą wymagać zastosowania uchwytu dystansowego, który znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo.
Co jeszcze jest ważne podczas korzystania z drabiny?
Drabina to przyrząd, który wymaga odpowiedniego kąta nachylenia i długości. Model przystawny jest często wykorzystywana w energetyce, budowlance, montażu reklam i paneli fotowoltaicznych, a także wielu innych dziedzinach. Bezpieczeństwo korzystania z niej w dużej mierze zależy od długości, która musi być dopasowana do obiektu, o który jest opierana.
Jej górny odcinek powinien wystawać o 1 metr powyżej punktu podparcia. Optymalny kąt nachylenia z kolei ma wynosić 65°- 75°. Gdy konstrukcja to jest zbyt krótka, można zastosować belkę wejścia/zejścia, która zwiększa bezpieczeństwo przemieszczania się ponad jej szczytem.
By prace na wysokości były bezpieczne, należy dbać o dobry stan techniczny drabiny. Ważne jest użytkowanie jej zgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta. Nie należy jej przeciążać, a gdy to konieczne, należy ją dobrze przymocować do słupów lub rur.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agawent Agnieszka Różewicz
Metalowe artykuły - produkcja, hurt woj. dolnośląskie55-220 Miłoszyce, Klonowa 24