Gwintowniki wysokowydajne, czyli jakie?
Gwintowniki zaliczane są do grupy narzędzi skrawających, przez co ich działanie opiera się na skrawaniu materiału do momentu uzyskania pożądanego efektu. Jak sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone są one do nacinania gwintów wewnętrznych. Wśród wielu rodzajów tych narzędzi wyróżnić można natomiast między innymi gwintowniki wysokowydajne, na których skupiamy się w poniższym artykule, omawiając czym one są, jakie są ich zalety i do czego można je zastosować.
Czym są gwintowniki wysokowydajne?
Gwintowniki wysokowydajne to narzędzia przeznaczone do gwintowania maszynowego. Swoją budową nie odbiegają one od klasycznych modeli. Składają się one więc z części roboczej, skrawającej oraz uchwytu. Wykonywane są one jednak z o wiele wytrzymalszych materiałów takich jak węglik spiekany, dzięki temu cechują się one między innymi wysoką żywotnością. Oferowane są one na rynku w wielu różnorodnych wariantach do wyboru, dzięki temu z łatwością można je dobrać do danych potrzeb bez względu na rodzaj gwintu czy też materiału w jakim jest on wykonywany.
Czym wyróżniają się gwintowniki wysokowydajne?
Przeznaczone do zastosowania maszynowego gwintowniki wysokowydajne to narzędzia cechujące się wieloma zaletami. Przede wszystkim zapewniają one w porównaniu do klasycznych gwintowników HSS 4 razy szybsze skrawanie. Dodatkowo gwarantują one także maksymalną kontrolę wirów oraz możliwość obróbki otworów przelotowych w automatyczny sposób. Elementami wyróżniającymi gwintowniki wysokowydajne jest także ich większa produktywność w przeliczeniu na jedno narzędzie oraz to, że wykonywane za ich pomocą gwinty są niezwykle dokładne. Budowa tych narzędzi zapewnia również lepsze odprowadzanie wirów za sprawą zoptymalizowanej geometrii rowka, a ich konstrukcja nakroju większą grubość ich przekroju, a tym samym mniejszy moment.
Kiedy warto wybrać gwintowniki wysokowydajne?
Po gwintowniki wysokowydajne dostępne między innymi w ofercie sklepu CNCArt zajmującego się sprzedażą narzędzi do obróbki otworów warto sięgnąć przy gwintowaniu synchronicznym lub sztywnym przy mocowaniu w oprawkach precyzyjnych za pomocą maszyn CNC oraz centr obróbczych. Dodatkowo z powodzeniem mogą być one także wykorzystywane do wykonywania nagwintowań, bez obaw o ich trwałość w takich materiałach jak między innymi:
żeliwo zwykłe, a także sferoidalne,
aluminium,
stal hartowana czy inne metale hartowane,
stal nierdzewna,
stal kwasoodporna.
Dzięki temu oprócz swojej wysokiej wydajności i trwałości cechują się one także uniwersalnością zastosowania docenianą przez profesjonalistów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana