Gdzie sprawdzą się owalne wkłady kominowe?
Wkłady kominowe to komponenty, które wchodzą w skład instalacji grzewczych. Produkuje się je z najwyższej jakości ognioodpornych materiałów. Dzięki temu są one odporne na uszkodzenia powstałe pod wpływem bezpośredniego kontaktu ze spalinami. Kształt wkładów uzależniony jest od przekroju komina. W niektórych sytuacjach znajdują zastosowanie owalne modele. Sprawdź koniecznie, kiedy najczęściej sięga się po wspomniane artykuły.
Najważniejsze informacje o owalnych wkładach kominowych
Owalne wkłady kominowe – podobnie jak ich odpowiedniki o innych kształtach – służą przede wszystkim do usprawniania procesu odprowadzania spalin. Ponadto świetnie sprawdzają się one jako zabezpieczenie wnętrza komina przed negatywnymi konsekwencjami oddziaływania różnych szkodliwych substancji powstałych w trakcie spalania określonego paliwa. Wkłady kominowe o owalnym przekroju doskonale spełniają swoje zadanie wówczas, gdy odznaczają się one odpowiednimi parametrami użytkowymi. Przede wszystkim muszą mieć one prosty, skierowany ku górze przebieg. Wskazane jest też, aby wewnętrzna powierzchnia tych artykułów była idealnie gładka. Dzięki temu bowiem ryzyko powstawania oporów przepływu powietrza zostaje zredukowane do minimum. Na zakup wkładów kominowych najczęściej decydują się osoby, które dokonały wymiany starego pieca na nowoczesny model. Rozwiązanie to może się także okazać przydatne, gdy stwierdzono nieszczelność komina lub duże zanieczyszczenie jego wnętrza.
Kiedy stosuje się owalne wkłady kominowe?
Owalne wkłady kominowe najlepiej sprawdzają się w przypadku kominów o kształcie prostokątnym. Produkty te stanowią doskonałą alternatywę dla okrągłych wkładów, których istotną wadą jest zwężenie średnicy wylotu komina. Owalne modele wyróżniają się uniwersalnością zastosowania. Nadają się one bowiem do wykorzystywania w instalacjach grzewczych zarówno budynków mieszkalnych, jak i zakładów przemysłowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Firmy, takie jak producent wkładów kominowych Komin-Flex, oferują swoim klientom modele owalne kwasowe oraz żaroodporne. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie w przypadku kotłów opalanych olejem opałowym lub gazem. Drugie natomiast można z powodzeniem wykorzystywać wówczas, gdy w danej instalacji zamontowano piec węglowy albo na pellet.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana