Frezowanie jako metoda obróbki metali

Metalowe elementy zazwyczaj można z powodzeniem wykorzystać do produkcji różnych konstrukcji tylko wówczas, gdy zostaną one poddane odpowiedniej obróbce mechanicznej, cieplnej lub chemicznej. Wśród różnego rodzaju metod obrabiania stali poza skrawaniem, tłoczeniem czy szlifowaniem wymienia się także frezowanie. Chcesz dowiedzieć się, na czym ono polega? W takim razie powinieneś koniecznie przeczytać niniejszy artykuł.
Czym jest frezowanie?
Frezowanie to jedna z najczęściej używanych metod obróbki skrawaniem. Dzięki niemu obrabiane przedmioty zyskują dowolny kształt, zgodny z oczekiwaniami producenta oraz klienta. Metoda ta rozwinęła się na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w USA.
Przeczytaj również: Blacha na rąbek - czym jest i gdzie się sprawdza?
Główna istota frezowania sprowadza się do mechanicznego oddzielenia warstwy materiału z danego przedmiotu za pomocą konkretnego narzędzia, zwanego także frezem. Do tego celu wykorzystuje się specjalną maszynę, określaną mianem frezarki bądź też centrum frezarskiego. W trakcie całego procesu realizowanego przez specjalistów z takich firm, jak PASTEL TECHNOLOGIES, obrabiany przedmiot jest osadzony nieruchomo, natomiast obracający się frez cyklicznie wchodzi w obrabiany materiał i wychodzi z niego.
Przeczytaj również: Zakup używanych maszyn do obróbki metali: na co zwrócić uwagę?
Frezowanie znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach i gałęziach przemysłu (np. w motoryzacji, budowie maszyn czy pneumatyce). Świetnie sprawdza się ono na przykład przy wykonywaniu rowków i kół zębatych, a także nacinaniu gwintów.
Przeczytaj również: Ukośne cięcie laserowe - precyzyjna obróbka dla skomplikowanych projektów
Różne rodzaje frezowania
Na ogół wyróżnia się kilka rodzajów frezowania. Wśród nich można wymienić:
- frezowanie współbieżne – występuje wówczas, gdy krawędź tnąca porusza się zgodnie z kierunkiem posuwu materiału;
- frezowanie przeciwbieżne – mówi się o nim wtedy, gdy krawędź tnąca porusza się przeciwnie do kierunku posuwu materiału;
- frezowanie czołowe – dotyczy sytuacji, gdy oś frezu usytuowana jest prostopadle do obrabianej powierzchni;
- frezowanie walcowe – wytwarzające jednocześnie dwie płaszczyzny;
- frezowanie skośne – odnosi się do sytuacji, gdy oś frezu tworzy różnorodny kąt (0-90 stopni C) w stosunku do obrabianej powierzchni;
- frezowanie niepełne – dwustronne (wytwarzają się dwie obrobione powierzchnie);
- frezowanie pełne – trzystronne (tworzą się trzy obrobione powierzchnie);
- frezowanie swobodne metali i innych tworzyw – jednostronne (prowadzi do powstania jednej obrabianej powierzchni).
Narzędzia służące do specjalistycznej obróbki metali za pomocą metody frezowania skrawaniem z reguły wyposażone są w różne ostrza. Cały proces często określa się mianem obróbki przerywanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
EPJ Janusz Podniesiński
Metale - obróbka, maszyny woj. mazowieckie02-486 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 200 lok. 23