Czy montaż rusztowań wymaga specjalnych kwalifikacji?
W ogromnej mierze prace konserwatorskie, remontowe i budowlane są zależne od stabilnych i bezpiecznych rusztowań. Do dziś są to elementy niezastąpione na każdym placu budowy. W ich konstrukcji na przestrzeni lat wiele się zmieniło – są bardziej funkcjonalne, stabilniejsze, lżejsze a co za tym idzie, zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa dla pracowników. Tylko te informacje pokazują, że montaż rusztowań powinien być powierzony specjalistom.
Jakie uprawnienia musi mieć monter rusztowań?
Stawianie rusztowania tylko z pozoru jest proste i mało skomplikowane. Jednak jego montaż wymaga posiadania kwalifikacji nadawanych przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Dlaczego? Jak tłumaczy ekspert firmy Rusztowania EFEKT Rakowski ze Zgorzelca, jedynie rusztowania warszawskie mają swoją ograniczoną wysokość (15 metrów), do jakiej mogą być wznoszone. Zaawansowane rusztowania elewacyjne mogą wznosić się na wysokość ponad 50 metrów. Co za tym idzie, każdy monter rusztowań musi mieć odpowiednie uprawnienia, które przygotują go do pracy. Odpowiedzialność w przypadku ustawiania rusztowań jest zbyt wysoka, by powierzać to zadanie niewykwalifikowanym pracownikom. Warto postawić na montaż rusztowań z Bogatyni w wykonaniu świetnych specjalistów.
Jakie warunki musi spełnić kandydat na montera rusztowań?
Osoba, która chce nabyć uprawnienia do wznoszenia rusztowań, musi zgłosić się do jednego z ośrodków, które przeprowadzają taki kurs. Zwykle są to takie instytucje jak:
Centrum Szkolenia Zawodowego;
Zakłady Doskonalenia Zawodowego;
inne miejsca działające z upoważnienia MBiGS.
W kontekście samego szkolenia można wyróżnić dwa etapy – teoretyczny i praktyczny. Część teoretyczna zawiera zasady BHP, technologię montażu i demontażu rusztowań, umiejętność analizowania dokumentacji technicznej, czy sposób użytkowania owych konstrukcji. Szkolenie praktyczne obejmuje wprowadzenie w życie zdobytej wiedzy. Część ta polega na zaprezentowaniu umiejętności montażu i demontażu rusztowań, przygotowania miejsca do montażu rusztowania czy przeprowadzenia dozoru stanu technicznego rusztowania. Kurs zawsze kończy się egzaminem przed komisją MBiGS, która nadaje uprawnienia danej osobie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana