Jakie elementy metalowe i stalowe wymagają zastosowania powłok antykorozyjnych?

Spis treści
- Co wymaga zabezpieczenia antykorozyjnego?
- Czym malujemy powłoki antykorozyjne?
- Jak wygląda nakładanie powłok antykorozyjnych?
Powłoki antykorozyjne i ogniochronne to skuteczny sposób zabezpieczenia elementów stalowych, betonowych. Powstają one za pośrednictwem specjalistycznych farb i malowania proszkowego. Dobrze zwiększają odporność metalu na rdzewienie i – co za tym idzie – niebezpieczeństwo podczas pracy. Jakie konstrukcje wymagają zabezpieczeń antykorozyjnych?
Co wymaga zabezpieczenia antykorozyjnego?
Staranne i trwałe zabezpieczenia antykorozyjne pokrywają wiele maszyn betonowych i stalowych, np. hale, zbiorniki, dachy, wieże, maszty, maszyny rolnicze. Owe sprzęty, urządzenia i budowle są bardzo narażone na zjawisko korozji, czyli stopniowe niszczenie metali (najczęściej) w wyniku oddziaływania czynników środowiskowych na nie. Najbardziej widoczną oznaką korozji jest rdzewienie żelaza, a także pokrywanie się platyną miedzi i jej stopów.
Czym malujemy powłoki antykorozyjne?
Antykorozyjne zabezpieczenia to inaczej użycie różnych podkładów i farb nawierzchniowych – farb dwuskładnikowych, jednoskładnikowych i gruntoemalii. Płyny dwuskładnikowe (farby epoksydowe lub poliuretanowe) szybko i dobrze kryją. Wykorzystuje się je powszechnie do zabezpieczania stalowych konstrukcji przemysłowych. Farby jednoskładnikowe (akrylowe, chlorokauczukowe, silikonowe, poliwinylowe) stosuje się natomiast do malowania kominów, pieców, rurociągów. Nowoczesne gruntoemalie tworzą elastyczną, twardą, odporną na promieniowanie UV powłokę antykorozyjną. Stopień zabezpieczenia każdego elementu zależy od środowiska – należy pamiętać, żeby wszystkie miejsca zostały pokryte powłoką. Firma Techrom zajmuje się wykonywaniem zabezpieczeń antykorozyjnych i ogniochronnych.
Jak wygląda nakładanie powłok antykorozyjnych?
Farby antykorozyjne można nakładać za pośrednictwem kilku narzędzi i technik:
-
Kompresora i farby w pistolecie lub zbiorniku zewnętrznym – owa metoda nie nadaje się do malowania dużych elementów. Jej największe zalety to bardzo duża precyzja malowania i możliwość skutecznego dostosowania wielu parametrów natrysku.
-
Niskociśnieniowego natrysku powietrznego HVLP – to technika, która umożliwia precyzyjne dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
-
Natrysku bezpowietrznego – metoda ta wyróżnia się wysoką wydajnością. Polega na nanoszeniu farby pod wysokim ciśnieniem za pośrednictwem charakterystycznej dyszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana